Czy należy przekazać wniosek do wojewody według art. 16 ust. 1 u.p.p.w.d.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 12 lipca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 15 września 2018 r.

PYTANIE

Osoba złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego tylko na jedno dziecko - dziecko X. We wniosku w składzie rodziny jest osoba wnioskująca, jej mąż oraz dziecko X i dziecko Y. Ojciec dziecka Y nie jest mężem osoby wnioskującej i nie wychowuje razem z osobą wnioskującą dziecka. Z dokumentacji wynika, że przebywa poza granicami Polski, tj. w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z regulacjami unijnymi, przyjętym orzecznictwem, a także stanowiskiem Komisji Europejskiej, biologiczny ojciec, matka i dziecko zawsze powinni być traktowani jako członkowie rodziny w myśl art. 1 (i) pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z 29.04.2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Art. 16 ust. 1 ustawy z 11.02.2016 roku o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci stanowi, że jeżeli osoba wnioskująca lub członek rodziny tej osoby przebywa poza granicami RP w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego organ właściwy przekazuje wniosek wraz z dokumentami wojewodzie.

W związku z powyższym, czy w opisanym przypadku organ właściwy ma obowiązek przekazać wniosek do wojewody w myśl art. 16 ust. 1 ww. ustawy?

Wątpliwości przekazania wniosku budzi fakt, że osoba wnioskująca nie ubiega się o świadczenie wychowawcze na dziecko Y, tylko na dziecko X.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX