Czy należy przedłużyć świadczenie pielęgnacyjne na podstawie art. 15h ust. 1 pkt 2 ustawy COVID-19?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 19 lipca 2021 r.

PYTANIE

Strona pobierała świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawne dziecko do 31.03.2021 r., tj. na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.

Strona ponownie złożyła wniosek do Powiatowego zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w związku z ukończeniem przez dziecko 16 roku życia. Orzeczenie zostało wydane przez ww. Komisję zaliczając dziecko do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Strona nie zgodziła się z wydanym orzeczeniem i odwołała się do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Wojewódzki Zespół utrzymał w mocy zaskarżone orzeczenie i zaliczył dziecko do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Następnie strona złożyła odwołanie od wydanego orzeczenia do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Sprawa jest w toku, nie jest rozstrzygnięta.

Co w takiej sytuacji zrobić?

Czy należy przedłużyć świadczenie pielęgnacyjne do czasu wydania orzeczenia przez sąd na podstawie art. 15h ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, który stanowi, iż z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, którego ważność upływa w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX