Czy należy pomniejszyć wysokość wypłacanego świadczenia rodzicielskiego o wysokość pobieranego zasiłku dla bezrobotnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 6 lutego 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pani pobierała w tutejszym Ośrodku świadczenie rodzicielskie na dziecko od stycznia 2016 r. do grudnia 2016 r. W tym czasie toczyła się sprawa w sądzie z ZUS o przyznanie zasiłku macierzyńskiego po utracie zatrudnienia. W grudniu 2017 r. Pani wygrała sprawę z ZUS i został jej wypłacony jednorazowo zasiłek macierzyński na dziecko, na które pobrała świadczenie rodzicielskie. Po wygranej sprawie z ZUS zgłosiła się do Urzędu Pracy (udokumentowała okresy zatrudnienia do przyznania zasiłku) i od dnia 11.01.2018 r. na okres, o którym mowa w art. 73 ust. 1 pkt 1 został przyznany kobiecie zasiłek dla bezrobotnych w wysokości 80% kwoty zasiłku podstawowego, określonego w art. 72 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i Instytucjach rynku pracy. W lipcu 2017 r. urodziła kolejne dziecko, na które pobiera świadczenie rodzicielskie przyznane decyzją od lipca 2017 r. do lipca 2018 r.

Czy w zaistniałej sytuacji należy pomniejszyć wysokość wypłacanego świadczenia rodzicielskiego o wysokość pobieranego zasiłku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX