Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Geliński Piotr
Odpowiedzi udzielono: 24 października 2011 r.

PYTANIE

Czy wynajem miejsca na serwerze podlega podatkowi u źródła?

Spółka podpisała umowę wynajmu miejsca na serwerze zlokalizowanego fizycznie we Włoszech. Do należności licencyjnych należy zaliczyć m.in. użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego. Zgodnie z załącznikiem do ustawy o CIT urządzenia przemysłowe to te które zgodnie z klasyfikacją środków trwałych należą do grupy "65", z kolei serwery powinny być klasyfikowane jako grupa "49", w związku z czym nie podlegałyby podatkowi u źródła. Proszę o potwierdzenie.

Orzecznictwo sądowe wskazuje że art. 3 ust. 2 ustawy o CIT wymaga, dla objęcia ograniczonym obowiązkiem podatkowym nierezydenta, aby jego dochód został osiągnięty na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Czy należy opodatkować wynagrodzenie z tytułu najmu podatkiem u źródła nawet w przypadku definicji urządzenia przemysłowego w szerokim znaczeniu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?