Czy należy odmówić zatwierdzenia projektu robót geologicznych na wykonanie ujęcia wód podziemnych z mioceńskiego poziomu wodonośnego, jeżeli istnieje możliwość poboru wody z utworów czwartorzędu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 12 stycznia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z rozporządzeniem Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej ustalone zostały priorytety w zakresie poborów wód podziemnych m.in. do nawodnień rolniczych oraz procesów technologicznych niewymagających jakości wód przeznaczonych do spożycia przez ludzi, z których wynika, że do nawodnień należy w pierwszej kolejności wykorzystywać wody powierzchniowe, wody podziemne czwartorzędowego piętra wodonośnego o swobodnym zwierciadle, a dopiero w przypadku ich braku można ujmować wody podziemne o napiętym zwierciadle z utworów czwartorzędowych lub starszych. Do starosty złożony został projekt robót geologicznych na wykonanie ujęcia wód podziemnych ujmujących mioceński poziom wodonośny w celu wykorzystania wody podziemnej na potrzeby nawadniania. Z rozpoznania budowy geologicznej wynika, że w rejonie, w którym projektowane jest wykonanie ujęcia, wykształcony jest czwartorzędowy poziom wodonośny zasobny w wody podziemne (GZWP nr 144). W projekcie uzasadniono projektowaną głębokość otworu (do miocenu) tym, że wody z utworów mioceńskich charakteryzują się bardziej korzystną jakością niż wody czwartorzędowe, co obniżyłoby koszty inwestora związane z koniecznością uzdatniania wody.

Czy w takiej sytuacji, zawracając uwagę na zapisy ww. rozporządzenia, starosta powinien odmówić zatwierdzenia przedmiotowego projektu, gdyż istnieje możliwość poboru wody z utworów czwartorzędu?

Jest to istotne z punktu widzenia późniejszej konieczności uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzenia oraz pobór wody.

Czy w przypadku zatwierdzenia projektu i wykonania ujęcia do miocenu inwestor otrzymałby pozwolenie wodnoprawne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX