Czy należy odmówić przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego powołując się na przesłankę z art. 17 ust. 1b pkt 1 u.ś.r.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 5 listopada 2020 r.

PYTANIE

Strona miała przyznany specjalny zasiłek opiekuńczy (SZO) w związku z opieką nad matką od 1.11.2019 r. do 31.10.2020 r. 29.06.2020 r. strona złożyła wniosek o świadczenie pielęgnacyjne (ŚP) na ww. matkę, jednocześnie pisząc, że z dniem wydania decyzji przyznającej świadczenie pielęgnacyjne wnosi o uchylenie decyzji przyznającej SZO.

Organ wydał decyzję odmowną ze względu na niespełnienie warunku zawartego w art. 17 ust. 1b pkt 1 u.ś.r. (niepełnosprawność powstała w wieku 55 lat).

Strona odwołała się poprzez pełnomocnika od wydanej decyzji. W dniu 23.10.2020 r. SKO uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia pierwszej instancji.

SKO wskazało, że "oparcie decyzji odmawiającej przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w takiej sprawie na tej części przepisu art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, która została uznana za niezgodna z art. 32 ust. 1 Konstytucji nie jest dopuszczalne."

"Organ odwoławczy pomimo stwierdzenia braku podstaw do odmowy przyznania skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego, nie ma aktualnie podstaw do merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy i przyznania wnioskowanego świadczenia, ponieważ pani ma ustalone prawo do SZO.

Uprawnienia do uchylenia SZO nie ma organ odwoławczy, tylko ten, który wydał decyzję. Rozstrzygając kwestię zbiegu uprawnień do świadczeń organ uwzględni możliwość uchylenia SZO w trybie art. 155 k.p.a., jak również okoliczność, że decyzja przyznająca SZO zostanie w najbliższym czasie zrealizowana."

Wypłata SZO za X nastąpiła 26 X.2020 r. Dnia 28 X 2020 r. strona złożyła oświadczenie, że rezygnuje z przyznanego jej prawa do SZO (nr decyzji, z dnia) od dnia złożenia wniosku na świadczenie pielęgnacyjne.

Jako organ stoimy na stanowisku, że ponownie odmówimy prawa do ŚP (jakie uzasadnienie - tylko przywołać brak przesłanki z art. 17 ust. 1b pkt 1)?

Czy my jako organ wydajemy postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania na to oświadczenie o rezygnacji z SZO, ponieważ decyzji już nie ma w obrocie prawnym, decyzja została zrealizowana?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX