Czy należy odmówić prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, ponieważ między żoną a mężem nie ma obowiązku alimentacyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 12 lipca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 23 lipca 2020 r.

PYTANIE

Klientka obecnie pobiera specjalny zasiłek opiekuńczy w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym mężem. SZO przyznany został do 31.10.2020 roku.

Do organu wpłynął wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego przesłany przez pełnomocnika klientki.

Wniosek pełnomocnika złożony jest w wersji pisma, w którym wniesiono o:

1. Przyznanie klientce prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad mężem.

2. W imieniu wnioskodawcy, pełnomocnik oświadczył, że na podstawie art. 27 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych, klientka rezygnuje z ustalonego prawa do SZO jedynie w przypadku ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Jednocześnie wniesiono o niewstrzymywaniu wypłacania SZO w okresie procedowania wniosku o świadczenie pielęgnacyjne. Do ww. wniosku dołączono oświadczenie, w którym zawarto dane osoby ubiegającej się o prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, dane osoby wymagającej opieki, oświadczenia dotyczące rolników. W jednym z oświadczeń dokonano skreśleń bez ich parafowania. Jest też zawarte pouczenie częściowo przeniesione z wniosku o świadczenie pielęgnacyjne (proponowanym przez MRPiPS).

Czy właściwym postępowaniem w opisanej sytuacji będzie odmówić klientce prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, ponieważ między żoną a mężem nie ma obowiązku alimentacyjnego (gdyż aktualnie są w związku małżeńskim, art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych)?

Czy w inny sposób przeprowadzić postępowanie administracyjne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX