Czy należy księgować wpłaty i wypłaty w ewidencji bilansowej, skoro spółka nie będzie osiągała wyniku na każdej transakcji i nie skupuje walut?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Niedźwiedzka Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 10 października 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka zamierza uruchomić internetową platformę (portal), na której jej klienci będą mogli wymieniać się walutami po średnim kursie, tak aby nikt nie tracił, ani nikt nie zarabiał na wymianie. Klienci będą wpłacać swoje pieniądze w walucie na konto spółki (będą widzieć swoje wpłaty na tej platformie) rodzaj "depozytu" wraz ze zleceniem na co chcą wymienić. W momencie kiedy pojawi się klient, który zechce wymienić swoją walutę na walutę określoną w ofercie - dojdzie do wymiany walut i zawarcia transakcji. Transakcja ta powinna być bezwynikowa dla każdej strony (czyli nikt nie osiąga marży). Jeśli nie znajdzie się klient, który chce wymienić oferowaną walutę na inną, to zlecenie może być anulowane, a pierwszy klient odzyska wpłacone środki (depozyt) od spółki.

Spółka będzie z czasem osiągała przychody z licencji na korzystanie z tej platformy - rodzaj giełdy. Jest to jakby działalność kantorowa, ale bezgotówkowa no i bez marży i różnic kursowych.

Czy należy księgować te wpłaty i wypłaty w ewidencji bilansowej, skoro spółka nie będzie osiągała wyniku na każdej transakcji i nie skupuje walut (wpłaty klientów muszą zostać im zwrócone, jeśli nie dojdzie do transakcji)?

Jeśli tak, to wg jakiego kursu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX