Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 31 grudnia 2013 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 21 listopada 2011 r.

PYTANIE

Moja firma prowadzi sprzedaż towarów i usług dla firm, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Sprzedaż osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej odbywa się wyłącznie w formie wysyłkowej z prowadzeniem odpowiedniej ewidencji, z zapłatą na konto bakowe. Z tego powodu firma jest zwolniona z obowiązku ewidencji sprzedaży w kasie rejestrującej. Ostatnio firma zaczęła na targach sprzedawać swoje towary i usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Niedługo spodziewam się przekroczenia limitu 40.000 zł i w konsekwencji powstania obowiązku zainstalowania kasy rejestrującej.

Czy należy ewidencjonować w kasie cały obrót firmy, czy tylko ten związany ze sprzedażą towarów i usług osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej?

Kupując "na firmę" jakiś towar w sklepie lub hurtowni, zawsze wystawiany jest paragon fiskalny, a potem faktura VAT.

Czy sprzedawcy mają taki obowiązek, a może jest to tylko udogodnienie w prowadzeniu jednej ewidencji VAT?

Załóżmy, że nie muszę ewidencjonować całego obrotu, tylko ten dotyczący sprzedaży towarów i usług osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej.

Czy ten obowiązek dotyczy - w moim przypadku - sprzedaży towarów i usług na targach, czy także dotychczas zwolnionej z ewidencji sprzedaży wysyłkowej z płatnością na konto bankowe?

Czy powinienem ewidencjonować w kasie wpłaty za prenumeratę czasopism od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej? Jeżeli tak, to czy muszę wysyłać paragon każdemu wpłacającemu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację