Czy należy dokonać korekty, jeśli wstępny wskaźnik proporcji, po uzgodnieniu z urzędem skarbowym, wynosił 4% i ostateczny także jest na takim poziomie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Styczyński Rafał
Odpowiedzi udzielono: 8 lutego 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Medyczna spółka z o.o. została w 2019 r. podzielona na 2 podmioty. Odrębnie funkcjonują obecnie usługi medyczne, odrębnie apteki. Faktyczny podział nastąpił z dniem 01.08.2019 r. Do chwili podziału spółka miała sprzedaż zwolnioną i opodatkowaną. Wskaźnik sprzedaży opodatkowanej do sprzedaży ogółem wynosił, na rok 2019, 56%. Po podziale, w firmie z aptekami, została tylko sprzedaż opodatkowana. Wszystkie zakupy dokonane po 1 sierpnia służyły sprzedaży opodatkowanej. W drugiej firmie dominuje sprzedaż zwolniona (96%). Wstępny wskaźnik proporcji, po uzgodnieniu z urzędem skarbowym, wynosił 4% i ostateczny także jest na takim poziomie.

Czy w pierwszej deklaracji VAT składanej za styczeń 2020 r. należy skorygować, w firmie z aptekami, podatek naliczony do chwili podziału spółki?

Ostateczny wskaźnik za rok 2019 wynosi 71%. Wzrośnie zatem VAT do odliczenia za ten rok. W drugiej spółce jest środek trwały (budynek), w którym dokonywało się tzw 10-letniej korekty podatku naliczonego (pozostały 3 lata).

Czy to odliczenie należy więc kontynuować w tej drugiej spółce (wg bardzo już niskiego wskaźnika, tj. 4%)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX