Czy należy bez zbędnej zwłoki dążyć do wydania decyzji zobowiązującej do zwrotu zastępczo wniesionej opłaty za pobyt mieszkańca DPS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 14 lutego 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W związku ze zmianą z dniem 04.10.2019 r. przepisów ustawy o pomocy społecznej, w sprawie ustalania opłat za pobyt członka rodziny w domu pomocy społecznej, w przypadku niewywiązywania się osób zobowiązanych z wnoszenia opłat za pobyt członka rodziny w DPS, należy wydawać decyzję żądającą zwrotu wydatków poniesionych zastępczo przez gminę.

Podczas jednego ze szkoleń w sprawie świadczeń nienależnie pobranych oraz egzekucji w pomocy społecznej podana została natomiast kwota minimalna, od której następuje odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, uaktualniana co roku (w 2021 r. wynosząca 4134,02 zł - kwota przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" zgodnie z art. 5 ust. 7 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych), stanowiąca wyznacznik wydania kolejnej decyzji, żądającej zwrotu wydatków poniesionych zastępczo przez gminę. Generalnie ustawodawca nie wskazuje częstotliwości wszczynania takiego postępowania.

Jak należy postąpić?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX