Czy należy badać współczynnik proporcji, jeśli poza swoją główną działalnością podatnik udziela poręczeń kredytów i gwarancji na rzecz jednego podmiotu powiązanego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Zaniewicz Edyta
Odpowiedzi udzielono: 18 kwietnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma działalność osoby fizycznej poza swoją główną działalnością (wytwarzanie konstrukcji stalowych) udziela poręczeń kredytów i gwarancji na rzecz jednego podmiotu powiązanego. Faktury za poręczenia są wystawiane raz na miesiąc, raz na kwartał lub raz na rok w zależności od umowy - wynagrodzenie wypłacane jest analogicznie do sposobu jaki banki pobierają wynagrodzenia za tego typu usługi przez okres trwania poręczenia. Poręczenia nie są główną działalnością firmy i w sumie ciężko rozpoznać jakiekolwiek zakupy po stronie firmy związane z usługą poręczeń gdzie miałaby odliczyć VAT. Wartość poręczeń w stosunku do obrotu generalnie nie przekracza 2% (może się zdarzyć w pierwszych miesiącach roku, z uwagi na sezonowość, gdy sprzedaż jest niższa).

Czy Państwa zdaniem firma powinna badać współczynnik proporcji, czy też może skorzystać z wyłączenia na podstawie art. 90 ust. 6 pkt 2 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r. poz. 2174) i tego współczynnika nie badać?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX