Czy należności z tytułu nienależnie pobranego zasiłku stałego uległy przedawnieniu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 18 lutego 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Świadczeniobiorca we wrześniu 2014 r. miał ustalony decyzją do zwrotu nienależnie pobrany zasiłek stały. Następnie po koniec września 2014 roku, rozłożono mu zwrot tego świadczenia na 108 rat, płatność raty do 25 dnia każdego miesiąca kalendarzowego. Zatem termin spłaty ostatniej raty przypadałaby na wrzesień 2023 roku. Jednak Świadczeniobiorca nie spłacał rat i w lutym 2015 roku otrzymał upomnienie w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji. Następnie wystawiono tytuł wykonawczy i Naczelnik Urzędu Skarbowego prowadził egzekucję. W marcu 2016 r. Świadczeniobiorca zmarł. Naczelnik Urzędu Skarbowego umorzył z tego powodu postępowanie egzekucyjne. W całym tym czasie nie udało się nic wyegzekwować.

Czy na luty 2020 r. dług świadczeniobiorcy dalej istnieje?

Czy nie przedawnił się?

Czy w związku z rozłożeniem na raty, w tej sytuacji, termin przedawnienia zwrotu nienależnie pobranego zasiłku stałego upłynie dopiero we wrześniu 2026 r.?

Czy nienależnie pobranego zasiłku stałego należy dochodzić w trybie art. 96 u.p.s.?

Czy zwrotu nienależnie pobranego przez Świadczeniobiorcę zasiłku należy dochodzić od spadkobierców z masy spadkowej?

Czy konieczne jest w przypadku, gdy nie było postępowania o stwierdzenie nabycia spadku oraz podziału spadku - ustalanie przez Gminę - OPS na drodze sądowej kręgu spadkobierców i masy spadkowej?

Czy wystarczy wystawienie decyzji o zwrocie w stosunku do żyjących zstępnych Świadczeniobiorcy, których adresy zamieszkania OPS posiada?

Jeśli nie można już dochodzić zwrotu nienależnie pobranego świadczenia (bo uległo przedawnieniu lub inna przyczyna) jak zakończyć postępowanie o zwrot nienależnie pobrany zasiłek stały: adnotacją, decyzją?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX