Czy najpierw należy wydać decyzję w sprawie zwrotu kosztów z tytułu pobytu krewnego w DPS, a następnie decyzję o umorzeniu należności do zwrotu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 29 stycznia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wobec osoby zostało wszczęte postępowanie w związku z żądaniem zwrotu należności za niepełną realizację wpłat dokonywanych zgodnie z podpisaną umową na podstawie art. 103 ust. 2 u.p.s. Osobie w związku ze zbadaniem sytuacji dochodowej (w oparciu już o nowe przepisy odnośnie odpłatności za DPS) został ustalony obowiązek odpłatności za pobyt krewnego w domu pomocy społecznej na podstawie decyzji o odpłatności (osoba ma przekroczenie 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie).

Obowiązku nałożonego z decyzji osoba również nie realizuje, zostało wszczęte odrębne postępowanie odnośnie żądania zwrotu należności z decyzji. W trakcie przeprowadzania wywiadu środowiskowego w związku z procedurą żądania zwrotu strona zwróciła się ustnie o umorzenie powstałego zobowiązania tłumacząc się, iż w tamtym czasie miała duże wydatki, koszty utrzymania domu.

Strona nie dostarczyła żądanej dokumentacji potwierdzającej taki stan, organ posiada informacje, iż strona dysponuje w dalszym ciągu wystarczającymi środkami, aby płacić za pobyt krewnego w DPS.

Czy w zaistniałej sytuacji, powinno się w pierwszej kolejności wydać decyzję żądającą zwrotu, w której będą sprecyzowane kwoty jakie osoba ma uregulować, a postępowanie o umorzeniu zobowiązania zawiesić?

Czy można w jednej decyzji wydać żądanie zwrotu kosztów z tytułu pobytu krewnego w DPS i jednocześnie odmówić umorzenia powstałego zobowiązania z uwagi na fakt, iż osoba w dalszym ciągu ma środki, aby te należności uregulować?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX