Czy najemca może powołując się na art. 682 k.c. wypowiedzieć umowę najmu, jednocześnie określając w tym wypowiedzeniu, że dokona opuszczenia lokalu dopiero na koniec następnego miesiąca?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ratajszczak Artur
Odpowiedzi udzielono: 24 lipca 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 682 k.c., jeżeli wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników albo osób u niego zatrudnionych, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o tych wadach.

Czy najemca może powołując się na ten przepis wypowiedzieć umowę najmu, jednocześnie określając w tym wypowiedzeniu, że dokona opuszczenia lokalu dopiero na koniec następnego miesiąca?

Czy też należy przyjąć, że skoro najemca dopatrzył się jakiegoś zagrożenia w wynajmowanym lokalu, to powinien opuścić go natychmiast, bez ryzykowania się na zarzut narażenia ludzi na niebezpieczeństwo (art. 160 § 1 k.k.)?

Jaki powinien być prawidłowy termin opuszczenia lokalu w przypadku zastosowania art. 682 k.c. - koniec bieżącego okresu rozliczeniowego najmu, konkretna ilość dni, czy też powołujący się na ten zapis można dowolnie określać ten termin?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX