Czy nagłe pogorszenie stanu zdrowia pracownika podczas kierowania pojazdem w drodze do pracy można uznać za wypadek w drodze do pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Łyjak Grzegorz
Odpowiedzi udzielono: 24 czerwca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik jechał do pracy swoim samochodem osobowym. Na odcinku drogi z zakazem wyprzedzania (tuż przed miejscowością X) pojazd poszkodowanego pracownika gwałtownie wyprzedził inny pojazd. Poszkodowany pracownik chcąc uniknąć zderzenia, gwałtownie zahamował i zjechał maksymalnie na prawą stronę drogi. W wyniku hamowania nastąpiło gwałtowne napięcie pasów bezpieczeństwa i ucisk na klatkę piersiową w tym serce. Pracownik doznał tez bardzo silnego stresu (wzburzenia zachowaniem innego kierowcy). Poszkodowany leczył się na stabilną chorobę wieńcową. Po zdarzeniu już w pracy pracownik bardzo źle się czuł, wystąpiły bóle zamostkowe. W pracy opowiedział o wszystkim koledze. Zgłosił się także w tym samym dniu do lekarza pierwszego kontaktu, który wystawił skierowanie do szpitala kardiologicznego. Telefonicznie lekarz ustalił termin przyjęcia do szpitala za dwa dni. W szpitalu stwierdzono niestabilną chorobę wieńcową, wykonano koronarografię i w wyniku tejże przeprowadzono operacje pomostowania naczyń wieńcowych serca (trzy bypasy).

Czy nagłe pogorszenie stanu zdrowia pracownika (zmiana stabilnej choroby wieńcowej w niestabilną chorobę wieńcową z koniecznością wykonania trzech bypasów) spowodowanej silnym i gwałtownym napięciem pasów bezpieczeństwa (ucisk na serce) i silnym stresem w wyniku gwałtownego hamowania (konieczność uniknięcia zderzenia pojazdów) z powodu zajechania drogi poszkodowanemu (na odcinku drogi z zakazem wyprzedzania podwójnie ciągła linia) podczas kierowania pojazdem w drodze do pracy można uznać za wypadek w drodze do pracy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX