Czy na usunięcie drzewa z terenu ROD winni wyrazić zgodę wszyscy współwłaściciele, czy można zastosować art. 49 k.p.a.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Dziamski Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 28 października 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Działka ewidencyjna, na której terenie znajdują się Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD), stanowi współwłasność Gminy, Skarbu Państwa oraz osób fizycznych i uczelni akademickiej, w związku z tym liczba stron postępowania przekracza 20.

Czy na usunięcie drzewa z tej działki ewidencyjnej winni wyrazić zgodę wszyscy współwłaściciele, czy można zastosować art. 49 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 735) - dalej k.p.a. poprzez obwieszczenie bez zgody wszystkich współwłaścicieli (ponieważ działka posiada powyżej 20 właścicieli)?

Zapytanie powstało na gruncie wniosku użytkowniczki jednej z działek ROD, która wystąpiła z wnioskiem o usunięcie suchego drzewa z terenu "działeczki ROD", którą użytkuje na podstawie uchwały ROD (wniosek złożony zgodnie z art. 16 ust. 2 pkt 2 ustawy z 13.12.2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1073) – dalej u.r.o.d. W trakcie postępowania ustalono, że działka ewidencyjna, na terenie której znajdują się ROD, posiada ponad 20 współwłaścicieli.

Czy w postępowaniu o usunięcie drzewa z terenu przedmiotowej działki (a szczegółowo fragmentu terenu, na którym zlokalizowany jest ROD) wymagana jest zgoda wszystkich współwłaścicieli, czy jednak zastosowanie ma art. 49 k.p.a., zgodnie z art. 83a ust. 7 ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2021 r. poz. 1098) – dalej u.o.p., tj. publiczne obwieszczenie o przedmiotowym postępowaniu, zwalnia z konieczności uzyskania zgody wszystkich współwłaścicieli działki ewidencyjnej.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX