Czy na udziały nabyte na podstawie postanowienia o podziale majątku wspólnego, działu spadku i zniesienia współwłasności nieruchomości przysługuje ulga na powiększenie istniejącego gospodarstwa rolnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 9 sierpnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy na udziały nabyte na podstawie postanowienia Sądu o podziale majątku wspólnego, działu spadku i zniesienia współwłasności nieruchomości przysługuje ulga i zwolnienie na powiększenie istniejącego gospodarstwa rolnego?

Na wniosek podatnika Sąd Rejonowy wydał postanowienie o dokonaniu podziału majątku wspólnego, działu spadku i zniesienia współwłasności nieruchomości. Grunty o powierzchni-7,90ha przyznał na wyłączną własność podatnikowi i jednocześnie zobowiązał tytułem spłaty udziałów w prawie własności nieruchomości pozostałych współwłaścicieli. Należy również nadmienić, iż przed zniesieniem współwłasności nieruchomości podatnik i tak opłacał podatek od całości gruntów(7,90ha) jak również występował z wnioskiem o zwrot podatku akcyzowego dla rolników, gdyż ww. grunty użytkował.

Czy w zaistniałej sytuacji na nabyte udziały w gruntach przysługuje mu ulga i zwolnienie na powiększenie istniejącego gospodarstwa rolnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX