Czy na terenie jednej gminy moga funkcjonować dwie spółki wodne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Brzezińska Alicja
Odpowiedzi udzielono: 10 grudnia 2007 r.

PYTANIE

Otrzymaliśmy od wiejskiego komitetu organizacyjnego wniosek o zarejestrowanie wiejskiej spółki wodnej z gminy, w której działa już, zarejestrowania od 1978 r. Gminna Spółka Wodna; swą działalnością obejmuje ona urządzenia melioracji wodnych niemal w całej gminie, w tym również obszar wsi, z której wypłynął wniosek o zarejestrowanie na podstawie art. 165 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne – dalej pr. wod., statutu wiejskiej spółki wodnej.

W ocenie Starosty, który sprawuje nadzór nad działalnością spółek wodnych w Powiecie, dotychczasowa gminna spółka dobrze wykonuje swoje zadania - także we wsi, o której mowa; ponadto posiadacze nieruchomości w tej wsi nadal są członkami istniejącej spółki gminnej.

W tej sytuacji Starosta zamierza odmówić rejestracji statutu nowej spółki, gdyż spełniając żądanie komitetu organizacyjnego, mógłby przyczynić się do powstania konfliktu między spółkami, bowiem na tych samych urządzeniach, w granicach tej samej wsi gospodarowałyby z momentem powstania nowej spółki, dwa niezależne od siebie podmioty gospodarcze, które niezależnie od siebie mogłyby pobierać na konserwację tych samych urządzeń melioracyjnych itp.

Ponadto sytuacja jest taka, iż dotąd nikt z mieszkańców wsi, z której wpłyną wniosek o rejestrację statutu nowej spółki, nie wystąpił oficjalnie ze spółki gminnej, do której formalnie dotąd należą.

Ponieważ pr. wod. nie wypowiada się w kwestii działania na tym samym terenie więcej niż jednej spółki, prosimy o wskazanie możliwości prawnych ewentualnej odmowy zatwierdzenia statutu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX