Czy na skutek otrzymania od wykonawcy prac środków z kar umownych zamawiający podmiot działalności leczniczej powinien zwrócić część pobranej dotacji do budżetu jednostki samorządu terytorialnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lachiewicz Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 3 grudnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z zapisami ustawy o działalności leczniczej podmiot wykonujący działalność leczniczą może uzyskać środki finansowe na podstawie umowy zawartej m. in. z jednostką samorządu terytorialnego z przeznaczeniem m.in. na remonty i inwestycje. Maksymalna wysokość dofinansowania jest obliczana proporcjonalnie do przychodów podmiotu wykonującego działalność leczniczą z tytułu świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych uzyskanych w poprzednim roku obrotowym zgodnie z wzorem określonym w art. 114 ust. 4 ustawy o działalności leczniczej (współczynnik przychodów Po).

Czy w przypadku gdy dla danej dotacji współczynnik Po wynosi poniżej 1 (np. 0,95) a podmiot leczniczy nie wykorzysta całości przyznanej dotacji z uwagi np. na nałożenie na wykonawcę kar umownych potrąconych z wynagrodzenia (w konsekwencji czego całkowita wartość inwestycji/remontu będzie niższa niż pierwotnie przyznana maksymalna kwota dofinansowania): Dofinansowanie w ramach dotacji może stanowić 100% wartości inwestycji?

Czy dofinansowanie w ramach dotacji powinno zostać proporcjonalnie zmniejszone a wkład własny podmiotu powinien zostać zachowany?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX