Czy na podstawie pomiarów stanowiskowych można przyjąć, że z procesu cięcia pianek może nie być emisji frakcji pyłu PM2,5?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 24 czerwca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 8 kwietnia 2019 r.

PYTANIE

Na 11 prasach termoformujących, 2 prasach wycinających na mokro oraz na stole do automatycznego laminowania ma miejsce produkcja elementów wygłuszających i chroniących termicznie wykonanych z pianki PUR, PE, PP pianki gumowej, melaniny, włókna sztucznego itp. W zgłoszeniu instalacji założono, że m.in. z procesu cięcia ww. pianek powstaje emisja tylko pyłu ogółem i pyłu PM10, nie występuje natomiast frakcja pyłu PM2,5. Wyjaśnienia oparto na pomiarach stanowiskowych, tj. oznaczony został czynnik pyłowy na stanowisku pracy: pyły niesklasyfikowane ze względu na toksyczność (frakcja wdychana): zmierzone stężenie 0,73 mg/m3 oraz krzemionka krystaliczna (kwarc, krystobalit - frakcja respirabilna) poniżej granicy oznaczalności.

Czy na podstawie takich pomiarów stanowiskowych można przyjąć, że z ww. procesu cięcia pianek może nie być emisji frakcji pyłu PM2,5?

Wnioskodawca wyjaśnił, że cyt.: "pył respirabilny został zmierzony poniżej poziomu oznaczalności metody, co pozwala stwierdzić, że nie występuje on w prowadzonym na terenie zakładu procesie technologicznym termoformowania".

Czy organ powinien wnieść sprzeciw do zgłoszenia z uwagi na nieuwzględnienie w analizie rozprzestrzeniania pyłu PM2,5?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX