Czy na podczyszczenie wód gruntowych powstałych w wyniku remediacji gruntu zakład powinien uzyskać pozwolenie wodnoprawne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 29 sierpnia 2016 r.

PYTANIE

Firma uzyskała decyzję zatwierdzającą plan remediacji gruntu zanieczyszczonego WWA, olejami i smołami. Na terenie remediacji usytuowana jest stacja paliw. Zanieczyszczenie obejmuje powierzchnię gleby i ziemi - 150 m2 oraz powierzchnię wód gruntowych - 380 m2. Remediacja przeprowadzana jest w następujący sposób: usuwanie części zanieczyszczonych gruntów, odpompowanie i podczyszczenie na separatorach wód gruntowych oraz bioremediacja. Celem remediacji jest ograniczenie rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń poza teren stacji paliw, a także zmniejszenie ich ilości w powierzchni ziemi na terenie stacji. Po zakończeniu intensywnej remediacji przez 5 lat będzie prowadzony monitoring wód gruntowych – dwa razy w roku z 5 piezometrów i gruntu – raz w roku 5 próbek gruntu. Termin intensywnej remediacji mija wraz z końcem 2016 r. Należy dodać, że firma wykonała już prace ex-situ.

Czy na monitoring wód gruntowych firma powinna uzyskać pozwolenie wodnoprawne?

Czy na podczyszczenie wód gruntowych powstałych w wyniku remediacji gruntu zakład powinien uzyskać pozwolenie wodnoprawne na rekultywację wód, zgodnie z art. 122 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX