Czy na podany e-mail wnioskodawcy można wysłać wezwanie, zawiadomienie o pozostawieniu wniosku o dodatek węglowy bez rozpoznania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 26 września 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoby ubiegające się o dodatek węglowy, nierzadko podają e-mail (na który zgodnie z przepisami przesłana ma być informacja o przyznaniu dodatku).

1. Czy na podany e-mail wnioskodawcy można wysłać wezwanie, zawiadomienie o pozostawieniu wniosku o dodatek węglowy bez rozpoznania?

Takie działanie wydaje się nieprawidłowe, bo ustawa o dodatku węglowym przewiduje taką możliwość jedynie dla informacji o przyznaniu dodatku, ale może można?

2. Czy prawidłowym będzie przyjęcie wniosku o dodatek węglowy podpisany profilem zaufanym, który przesłany został jako załącznik do e-maila?

Załącznik ten jest w formacie PDF i zawiera weryfikowalny podpis zaufany, więc wydaje się to prawidłowe.

3. Skoro art. 2 pkt 17 ustawy o dodatku węglowym stanowi, że "informację o przyznaniu dodatku węglowego przesyła się na wskazany przez niego adres poczty elektronicznej", to czy prawidłowym będzie twierdzenie, że w przypadku wniosków złożonych e-PUAPem, informacje te należy przesłać do wnioskodawcy na jego ePUAP (vide pytanie QA1930056)?

Czy obowiązek przesłania odpowiedzi na ePUAP wnioskodawcy nie dotyczy "jedynie" decyzji i pism, jak np. wezwanie, itp.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX