Czy można zwolnić córkę z odpłatności za pobyt ojca w DPS w trybie art. 64 ust. 7 u.p.s. bez przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 22 grudnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak powinno być prowadzone postępowanie w sprawie?

Podopieczny jest umieszczony w Domu Pomocy Społecznej i przebywa tam od wielu lat. Ma córkę, której nie wychowywał. Nie utrzymywał z nią żadnych kontaktów. Od 1983 r. do 2001 r. osoba przebywająca w DPS była zobowiązana do alimentacji, której nie regulował. Zastępczo w niepełnej wysokości alimenty wypłacał ZUS - stary fundusz alimentacyjny. Pozostałe zadłużenia alimentacyjne córka umorzyła osobie przebywającej w DPS w 2014 r.

Córka nie wyraża zgody na ponoszenie odpłatności za ojca i chce skorzystać ze zwolnienia w trybie art. 64 ust. 7 u.p.s. W chwili obecnej, córka dysponuje dokumentami z ZUS potwierdzającymi, w jakich latach i na podstawie jakich wyroków otrzymywała fundusz alimentacyjny oraz dokument, który komornik prowadził postępowanie komornicze z tego tytułu. Nie posiada starych wyroków alimentacyjnych. Dysponuje również oświadczeniami świadków, którzy potwierdzają brak więzi, kontaktów przez lata.

Czy można zwolnić córkę osoby umieszczonej w DPS na podstawie wyżej wymienionych dokumentów, a jeżeli tak, czy można tego dokonać bez przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego?

Mąż córki zobowiązywanej do odpłatności, nie wyraża zgody na udostępnienie danych, dokumentacji o zarobkach z uwagi na brak poczucia takiego obowiązku. Mąż ww. tłumaczy, że nie zna osoby umieszczonej w DPS, nigdy jej nie widział, jest dla niego obcą osobą. Córka wyraża zgodę na dostarczenie własnych dokumentów.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX