Czy można zobowiązać do ponoszenia pełnej odpłatności za DPS, jeśli pozwala na to sytuacja finansowa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sierpowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 13 maja 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Klient przebywa w DPS od 2013 r. W grudniu 2015 r. ww. sprzedał nieruchomość, kwota ze sprzedaży była wliczana do dochodu klienta przez 12 miesięcy, w tym okresie ww. ponosił pełną odpłatność za DPS. Od grudnia 2016 r. ww. ponosi odpłatność w wysokości 70% własnego dochodu, tj. świadczenia ZUS, pozostałą kwotę dopłaca MOPS. Podczas wywiadu aktualizacyjnego w kwietniu 2018 r. ujawniono, że ww. posiada znaczne oszczędności, tj. ok. 30.000.

Czy w myśl art. 2 ustawy o pomocy społecznej, który mówi, że: "Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one wstanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości" można zobowiązać ww. do ponoszenia pełnej odpłatności, jeśli pozwala mu na to sytuacja finansowa?

Należy nadmienić, że pobyt w DPS zaspokaja jego elementarne potrzeby bytowe, oferując miejsce zamieszkania, wyżywienie, odzież, obuwie, a także utrzymanie czystości i pielęgnację.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX