Czy można zasypać staw, a tym samym zlikwidować?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Prochera Witold
Odpowiedzi udzielono: 6 listopada 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy można zasypać staw, a tym samym zlikwidować go na podstawie art. 394 ust. 1 pkt 9 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne – dalej pr. wod. (wykonanie stawu)?

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 pr. wod., przepisy ustawy dotyczące wykonania urządzeń wodnych stosuje się m.in. do likwidacji urządzeń.

Czy zatem - dopóki parametry likwidowanego stawu nie będą przekraczać 3 m głębokości i 5.000 m2 powierzchni - to dopuszczona jest możliwość zlikwidowania istniejącego stawu poprzez jego całkowite zasypanie na podstawie art. 394 ust. 1 pkt 9 pr. wod.?

Czy na taki likwidowany staw konieczne będzie, aby inwestor dołączył dokumenty, z których będzie wynikać, że staw w przeszłości wykonany był na zgłoszenie wodnoprawne?

Co, jeśli takich dokumentów nie będzie i staw był wykonany bez wymaganego zgłoszenia?

Czy możliwe jest tylko częściowe zasypanie stawu, co dopuszcza w/w art. 17 ust. 1 pkt 4 pr. wod.?

Jak ma postąpić organ, jeśli staw był wykonany na zgłoszenie wodnoprawne, lecz aktualne parametry likwidowanego stawu (całościowo lub częściowo) nie pokrywają się z parametrami określonymi w zgłoszeniu: staw został wykonany w innym kształcie, na innym obszarze przedmiotowej działki i z dużo mniejszą powierzchnią?

Czy przyjmowanie takiego zgłoszenia na likwidację stawu (gdzie brakuje dokumentów na wykonanie tego stawu lub dokumenty zgłoszeniowe są lecz z innymi parametrami) nie będzie jednoznaczne z próbą uniknięcia przez inwestora legalizacji bezprawnie wykonanego urządzenia, bądź jego części?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX