Czy można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów całkowitą wartość ujawnionej licencji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 22 grudnia 2017 r.

PYTANIE

Jak prawidłowo rozliczyć wydatek poniesiony na zakup wartości niematerialnej i prawnej (licencja na program komputerowy), która została ujawniona w tym samym miesiącu, w którym wygasa jej ważność w przypadku, gdy niemożliwe jest dokonanie odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 4?

Opis sytuacji: We wrześniu 2016 r. spółka zakupiła licencję na program komputerowy, która będzie wykorzystywana przez okres 15 miesięcy (od 30.09.2016 r. do 31.12.2017 r.). Zakupiona licencja pierwotnie nie została zaliczona do WNiP, jej ujawnienie nastąpiło w grudniu 2017 r. poprzez ujęcie licencji w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych. Zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p. odpisów amortyzacyjnych od ujawnionej WNiP należy dokonać od miesiąca następującego po miesiącu, w którym licencja została wprowadzona do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, czyli w styczniu 2018 r. Jednak w tym przypadku korzystanie z zakupionej licencji wygasa w grudniu 2017 r., co uniemożliwia rozpoczęcie naliczania odpisów amortyzacyjnych od stycznia 2018 r. W efekcie nierozliczona pozostaje całkowita wartość licencji.

Z tego powodu nasuwa się następujące pytanie, czy i kiedy możemy zaliczyć w koszty uzyskania przychodów całkowitą wartość ujawnionej licencji?

Czy też dozwolone jest rozpoczęcie naliczania odpisów amortyzacyjnych w miesiącu, który następuje po okresie zakończenia korzystania z licencji i kontynuowanie odpisów przez okres 24 miesięcy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX