Czy można zakończyć procedurę Niebieskiej Karty, gdy istnieje uzasadnione przypuszczenie o zaprzestaniu dalszego stosowania przemocy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 27 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 5 kwietnia 2022 r.

PYTANIE

Osoba, wobec której istnieje podejrzenie, że doświadcza przemocy w rodzinie unika kontaktu z grupą roboczą, nie stawia się na zaproszenia na posiedzenia grup roboczych.

Jedynie udostępnia kontakt telefoniczny, bądź krótkie rozmowy w miejscu zamieszkania w godzinach wieczornych – głównie z policją. Wobec tego, nie ma możliwości wypełnienia formularza Niebieska Karta C i opracowania indywidualnego planu pomocy dla osoby (ponieważ formularz ten wypełnia się na posiedzeniu grupy roboczej lub zespołu interdyscyplinarnego – zgodnie z § 8 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury "Niebieskie Karty" oraz wzorów formularzy "Niebieska Karta" i wskazaniami pokontrolnymi).

Działania członków grupy roboczej to głównie próby nawiązania kontaktu, rozmowy telefoniczne z ofiarą, gdzie ma udzielane poradnictwo, monitoringi dokumentowane w formie notatek. Z danych dzielnicowego, jak i pracownika socjalnego wynika, iż przemoc ustała, po tym jak Pan otrzymał na okres dwóch tygodni nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się, oraz następnie wyrok w zawieszeniu za przestępstwo z art. 207 ustawy z 06.06.1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. z 2020 r. poz. 1444).

Czy można zakończyć procedurę Niebieskiej Karty po kilkumiesięcznym monitoringu członków grupy roboczej na podstawie § 18 ust. 1 pkt 1 ww. rozporządzenia – przemoc ustała i istnieje uzasadnione przypuszczenie o zaprzestaniu dalszego stosowania przemocy, jednak bez możliwości spisania w dalszym ciągu formularza Niebieskiej Karty C, gdzie jest zawarty plan pomocy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX