Czy można żądać zwrotu należności z tytułu wydatków na świadczenia z pomocy społecznej zgodnie z art. 104 ust. 1 i art. 96 ust. 4 u.p.s.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 28 maja 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Sprawa dotyczy art. 104 oraz art. 96 ustawy o pomocy społecznej.

Osoba miała przyznane od stycznia br. świadczenie w formie ciepłych posiłków.

W trakcie realizacji świadczenia, jej dochód uległ zmianie, przekraczając 150% kryterium uprawniającego do bezpłatnych posiłków. Osoba o tym fakcie poinformowała organ z opóźnieniem - osoba uzyskała bowiem nowy dochód w marcu, natomiast organ powziął o tym informację aktualnie, tj w maju. Decyzja przyznająca posiłki zostaje uchylona na bieżąco.

Pytanie:

1. Posiłki pobrane za ten okres nie są świadczeniem nienależnie pobranym, gdyż zgodnie z zapisem art. 6 pkt 16 nie jest to świadczenie pieniężne, zatem organ nie może dochodzić zwrotu "nienależnie pobranego świadczenia".

Czy organ może jednak żądać zwrotu "należności z tytułu wydatków na świadczenia z pomocy społecznej" zgodnie z art. 104 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej (z jednoczesnym zastosowaniem art. 96 ust. 4 - tj. odpowiednich uchwał określających zasady zwrotu wydatków)?

2. Czy w przypadku dochodzenia zwrotu należności z tytułu wydatków, organ dochodzi zwrotu należności od miesiąca uzyskania dochodu, tj. od marca, czy od miesiąca kwietnia? Proszę o wskazanie odpowiedniego artykułu.

3. Jeżeli organ nie może na tej podstawie dochodzić zwrotu, to czy istnieje jakakolwiek podstawa prawna dochodzenia zwrotu takich należności?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX