Czy można wypłacić świadczenie pielęgnacyjne przyznane na podstawie decyzji SKO, skoro decyzja nie stała się prawomocna z uwagi na wniesienie skargi przez pełnomocnika strony?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 24 stycznia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy można wypłacić świadczenie pielęgnacyjne przyznane na podstawie decyzji SKO, skoro decyzja nie stała się prawomocna z uwagi na wniesienie skargi przez pełnomocnika strony?

Jak informuje nas SKO akta sprawy zostały przesłane do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Dnia 05.08.2019 r. przez pełnomocnika strony wpłynął wniosek do OPS o ustaleniu prawa do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Po rozpatrzeniu sprawy organ pierwszej instancji decyzją z dnia 05.09.2019 r. odmówił przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego żonie na męża. Następnie pełnomocnik strony dnia 24.09.2019 r. złożył do SKO odwołanie od decyzji.

Po rozpatrzeniu sprawy z odwołania dnia 19.11.2019 r. SKO wydało decyzję następującej treści: "uchyla zaskarżoną decyzję w całości i przyznało świadczenie pielęgnacyjne żonie w związku z opieką nad niepełnosprawnym mężem od 1 listopada 2019 r. na stałe, w wysokości:

1. Od 1 listopada 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. – 1583 zł miesięcznie,

2. Od 1 stycznia 2020 r. – 1830 zł miesięcznie."

Pismem z dnia 22 stycznia 2020 r. SKO poinformowało OPS, iż: "decyzja tutejszego Kolegium z dnia 19.11.2019 r. o uchyleniu decyzji OPS, oraz o przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego nie stała się prawomocna z uwagi na wniesienie skargi przez pełnomocnika strony. Akta sprawy zostały przesłane do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego."

Czy z uwagi na powyższe OPS winien wypłacać świadczenie pielęgnacyjne?

Pełnomocnik strony kieruje pytanie (w rozmowie telefonicznej) na jakiej podstawie nie wypłacamy świadczenia pielęgnacyjnego wnioskodawcy, skoro SKO przyznało świadczenie pielęgnacyjne, a pełnomocnik odwołuje się od daty przyznania.

Prosimy o wskazanie prawidłowego rozwiązania.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX