Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 24 kwietnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba w grudniu 2019 roku złożyła wniosek o świadczenie pielęgnacyjne w związku z opieką nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym ojcem. Po zebraniu całości dokumentów, przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego GOPS wydał decyzję odmawiającą prawa do wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego.

Osoba odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i decyzja GOPS została zmieniona. SKO wydało decyzję przyznającą prawo do świadczenia z wyrównaniem od grudnia 2019 roku. Decyzja dotarła do Ośrodka w dniu 27 marca 2020 roku. OPS zamierzał ją realizować w kwietniu 2020 r.

W dniu 9 kwietnia 2020 roku wpłynęło pismo do Ośrodka, w którym to siostra osoby, która ma przyznane prawo do świadczenia informuje, iż jej siostra w okresie od grudnia do chwili obecnej nie sprawowała stałej opieki nad swoim ojcem. Opiekowała się nim tylko w godzinach od 9 rano do 15 i na weekendach jej również nie było, gdyż wyjeżdżała do rodzinnego domu. Posiłki oraz leki zabezpieczała druga z córek, a informacje jakie zostały przekazane podczas wywiadu środowiskowego są nieprawdziwe.

Co w takiej sytuacji?

Decyzja SKO jest prawomocna i czeka do realizacji.

Czy mamy wypłacić to świadczenie i prowadzić postępowanie wyjaśniające, czy wstrzymać do momentu wyjaśnienia sytuacji?

Obecnie nie możemy przeprowadzić wywiadu środowiskowego.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?