Czy można wyłączyć z podstawy opodatkowania wartości obiektów pomocniczych, których wartość powiększała wartość początkową danego budynku jako środka trwałego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 14 sierpnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 24b ust. 3 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 865) – dalej u.p.d.o.p.: "przychód, o którym mowa w ust. 1, stanowi ustalona na pierwszy dzień każdego miesiąca wartość początkowa podlegającego opodatkowaniu środka trwałego wynikająca z prowadzonej ewidencji, a w miesiącu, w którym środek trwały został wprowadzony do ewidencji - wartość początkowa ustalona na dzień wprowadzenia środka trwałego do ewidencji".

Czy w sytuacji, gdy w wartości początkowej budynku (jedynego położonego na nieruchomości gruntowej) zawiera się m.in. wartość ogrodzenia terenu (działki), instalacji położonych poza budynkiem, a z nim związanych, a także budowli typu chodniki, drogi dojazdowe itp., dopuszczalne jest zmniejszenie dla celów ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem od najmu, czyli przychodu, o którym mowa w art. 24b ust. 3 u.p.d.o.p. o wartość ww. elementów zwiększających wartość początkową środka trwałego, nie stanowiących zgodnie z przepisami prawa budowlanego budynków?

Zapis gramatyczny przepisu wskazuje wprost na wartość początkową środka trwałego, jednak definicja podatku to "podatek od budynków". Wykładnia celowościowa wskazywałaby na taka możliwość.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX