Czy można wykreślić teren, na którym zlokalizowano zaplecze, jeżeli w ewidencji nadal widnieje dla całego obszaru oznaczenie - grunt rolny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Oziemska Sara
Odpowiedzi udzielono: 25 października 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Starosta wydał decyzję o ustaleniu m.in. kierunku rekultywacji - innym-przemysłowym dla kopalni (kierunek zgodny z zagospodarowaniem w miejscowym planie). Rekultywacja objęła złoże oraz część działki sąsiedniej, na której zorganizowane zostało zaplecze górnicze t.j. zwałowany nadkład, oświetlenie, barak, waga samochodowa oraz droga dojazdowa. Wnioskodawca po 1,5 roku wniósł o zmianę decyzji poprzez ograniczenie obszaru przeznaczonego do rekultywacji tj. o wykreślenie terenu, na którym zlokalizowano zaplecze (ze względu na podatki), twierdząc że rekultywacja winna dotyczyć wyłącznie powierzchni złoża. Nadmieniam, że pierwotną powierzchnię do rekultywacji określił sam wnioskodawca w projekcie rekultywacji.

Czy można w ogóle dokonać takiej zmiany, jeżeli w ewidencji nadal widnieje dla całego obszaru oznaczenie - grunt rolny?

Oględziny wykazały faktyczne składowanie nadkładu na działce sąsiedniej, płyty w miejscu wagi, rozjeżdżony grunt samochodami.

Czy zmianę taką można dokonać z art. 155 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2018 r. poz. 2096) - dalej k.p.a.?

Czy należy taką zmianę zaopiniować u odpowiednich organów zgodnie z art. 22 ustawy z 3.02.1995 r. o ochronie gruntów i leśnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1161) – dalej u.o.g.r.l.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX