Czy można wydać zezwolenie na zbieranie odpadów ulegających biodegradacji z terenu cmentarzy mając na uwadze art. 23 ust. 2 pkt 6 u.o.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 21 grudnia 2020 r.

PYTANIE

Czy można wydać zezwolenie na zbieranie odpadów ulegających biodegradacji z terenu cmentarzy (kod odpadu 20 02 01) mając na uwadze art. 23 ust. 2 pkt 6 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2020 r. poz. 797) – dalej u.o.?

Bez wątpienia rośliny i ich części są odpadami ulegającymi biodegradacji w świetle definicji zawartej w ww. ustawie, ponieważ ulegają rozkładowi tlenowemu lub beztlenowemu przy udziale mikroorganizmów. Odpady zielone z kolei wg ww. ustawy to odpady komunalne stanowiące części roślin pochodzących z pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów, parków i cmentarzy, a także z targowisk, z wyłączeniem odpadów z czyszczenia ulic i placów. W związku z powyższym wskazane przez wnioskodawcę odpady wpisują się również w definicję odpadów zielonych. Z kolei bioodpady to ulegające biodegradacji odpady z ogrodów i parków, odpady spożywcze i kuchenne z gospodarstw domowych, gastronomii, zakładów zbiorowego żywienia, jednostek handlu detalicznego, a także porównywalne odpady z zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność. W przytoczonej definicji część miejsc wytwarzania odpadów się pokrywa (ogrody i parki), a część nie (np. cmentarze). Z powyższych trzech definicji czytanych łącznie, można wywnioskować, że odpady ulegające biodegradacji z cmentarzy nie są bioodpadami, bo cmentarze wymieniono w definicji odpadów zielonych, ale nie wymieniono w definicji bioodpadów.

Czy wobec tego odpady z cmentarzy o kodzie 20 02 01 - odpady ulegające biodegradacji (tylko odpady z cmentarzy) będą odpadami ulegającymi biodegradacji i odpadami zielonymi, ale nie bioodpadami?

Czy organ może wydać zezwolenie na zbieranie odpadów zielonych tylko z cmentarzy uznając, że nie są to bioodpady?

Z kolei art. 1b ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2020 r. poz. 1439) – dalej u.u.c.p.g. stanowi, że do postępowania z odpadami komunalnymi stanowiącymi części roślin pochodzących z pielęgnacji terenów zielonych lub cmentarzy, a także z targowisk, stosuje się przepisy dotyczące postępowania z bioodpadami stanowiącymi odpady komunalne.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX