Czy można wydać zezwolenie na usunięcie drzewa rosnącego na granicy dwóch działek, jeżeli właściciel jednej działki załączył do wniosku wyłącznie zgodę użytkownika wieczystego drugiej działki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 8 lutego 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

SKO wyznaczyło organ do prowadzenia postępowania w sprawie wydania zezwolenia na usunięcie drzewa rosnącego na granicy dwóch działek (umownie działka A i B). Działka A jest własnością gminy, natomiast działka B jest własnością Skarbu Państwa i w użytkowaniu wieczystym spółki. Z wnioskiem o usunięcie drzewa rosnącego na działce A i B wystąpiła gmina, załączając na piśmie wyłącznie wyrażoną zgodę spółki (tj. użytkownika wieczystego działki B) na wycięcie drzewa.

Czy w takim przypadku złożone dokumenty pozwalają na prawidłowe wszczęcie postępowania w myśl wymogów ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody?

Czy wystarczy tylko zgoda posiadacza działki B?

Czy jednak z wnioskiem o usunięcie drzewa rosnącego zarówno na działce A i B powinni wystąpić posiadacze obu ww. nieruchomości, tj. oprócz gminy, wniosek powinien być podpisany lub odrębnym pismem złożony przez posiadacza działki B - czyli przez starostę lub przez spółkę (użytkownika wieczystego)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX