Czy można wydać decyzję ustalającą wysokość opłat za pobyt w DPS z mocą wsteczną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 3 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 30 maja 2014 r.

PYTANIE

1) Czy można wydać decyzję ustalającą wysokość opłat za pobyt w DPS dla osób, o których mowa w art. 61 ust. 2 i 2a u.p.s. z "mocą wsteczną" tj. od dnia umieszczenia danej osoby w DPS?

Osoba została umieszczona w DPS dnia 24 lipca 2013 r. Decyzja administracyjna o ustaleniu odpłatności została wydana 24 października 2013 r.

2) Czy trafna jest interpretacja, iż "organ powinien ustalić wysokość opłaty za DPS z chwilą kierowania osoby do DPS, a jeżeli czyni to z opóźnieniem, to wysokość opłaty może ukształtować wobec zobowiązanego z mocą wynikającą z daty wydania decyzji. Skutki orzeczenia kształtującego wysokość odpłatność nie mogą sięgać do okresu sprzed wydania decyzji" - dotyczy to członków rodziny osoby umieszczonej w DPS?

3) Czy MOPS wydając decyzję administracyjną ustalającą odpłatność za pobyt w DPS mieszkańca, jak również osoby, o których mowa w art. 61 ust. 2 i 2a u.p.s. bez uzgodnienia - zawarcia umowy - postąpił słusznie?

4) Kiedy należy wystąpić z wnioskiem o częściowe lub całkowite zwolnienie z odpłatności przez osoby, o których mowa w art. 61 ust. 2 i 2a u.p.s. - chodzi o termin?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX