Czy można wydać decyzję nakazującą wejście do lokalu w celu naprawienia usterek?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Smaga Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 1 kwietnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wspólnota mieszkaniowa na skutek skargi jednej ze współwłaścicielek budynku, a właścicielek lokalu mieszkalnego, otrzymała nakaz od nadzoru budowlanego naprawienia usterek dotyczących nieprawidłowości w działaniu przewodów wentylacyjnych w łazience w mieszkaniu osoby skarżącej. Jednak właścicielka nie chce wpuścić do mieszkania w celu wykonania tych robót twierdząc, że wspólnota może nakazane prace wykonać od strony dachu. Wspólnota w związku z tym wystąpiła do starosty o wydanie decyzji o niezbędności wejścia do jej lokalu.

Czy w trybie art. 47 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud. starosta może wydać taką decyzję?

Czy ten lokal spełnia przesłanki tego artykułu, to znaczy czy jest lokalem sąsiednim?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy