Czy można ujmować w kosztach wydatki płacone kartami służbowymi przez pracowników w wysokości wynikającej z obciążenia rachunku be księgowania osobnego różnic kursowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Soprych Maciej
Odpowiedzi udzielono: 16 stycznia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Nasza spółka zatrudnia około 1000 pracowników. Pracownicy bardzo często przebywają w podróżach służbowych podczas, których korzystają z firmowych kart płatniczych. Karty wykorzystywane są bardzo często (około 800 transakcji w miesiącu).

Czy zważywszy na zasadę istotności zasadne jest, aby ujmować w kosztach podatkowych wydatki w wysokości wynikającej z obciążenia rachunku bankowego i księgować je bez osobnego księgowania różnic kursowych?

Spółka ustala różnice kursowe dla celów podatkowych metodą bilansową. Przykład: Pracownik będący w podróży służbowej zakupił paliwo za 50 EUR, za które zapłacił kartą firmową. Otrzymał na to rachunek. Spółka otrzymała wyciąg bankowy, z którego wynika, że bank przeliczył ten wydatek po kursie 4,40 zł/EUR i obciążył rachunek kwotą 220 zł. Spółka ujęła w kosztach podatkowych kwotę 220 zł i zaksięgowała to na koncie Pozostałe koszty rodzajowe.

Czy jest to zasadne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX