Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 21 kwietnia 2020 r.

PYTANIE

Podatnik VAT czynny otrzymał fakturę VAT za naprawę samochodu ciężarowego. Wartość faktury to 22.000 zł (18.000 zł netto plus 4000 zł VAT). Na fakturze znajduje się dopisek "mechanizm podzielonej płatności". Zaznaczono również, że kwotę netto finansuje ubezpieczyciel, a podatnik ze swoich środków płaci tylko wartość VAT.

Jak podatnik może rozliczyć tę transakcję, jeśli dokonał zapłaty VAT z tej faktury zwykłym przelewem, bez MPP?

Czy jest to nieprawidłowe, skoro płacona przez niego kwota była poniżej 15.000 zł?

W jaki sposób zrealizować art. 22p PIT, czy przez zmniejszenie kosztów czy uznanie przychodu?

W jakiej dacie - faktury czy przelewu?

W jakiej wartości - netto, VAT czy brutto?

Czy przyznane odszkodowanie (kwota netto z faktury) jest kosztem podatkowym w tej sytuacji (jeśli zaplata VAT nie została zrealizowana przelewem split payment (MPP)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?