Czy można udzielić pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie wód opadowych i roztopowych do ziemi, jeżeli odległość dna studni chłonnych od stwierdzonego występowania swobodnego zwierciadła wód wynosi ok. 0,4-0,6 m?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Wyszogrodzki Michał
Odpowiedzi udzielono: 6 lutego 2017 r.

PYTANIE

Gmina planuje budowę drogi lokalnej wraz z odwodnieniem (studnie chłonne połączone rurociągiem perforowanym). Głębokość studni chłonnych wynosi 1,0 m. Zgodnie z załączonymi do wniosku o pozwolenie wodnoprawne badaniami geotechnicznymi podłoże gruntowe stanowią piaski średnie, a na głębokości 1,4-1,6 m stwierdzono występowanie swobodnego zwierciadła wód. Na skutek długotrwałych opadów bądź ich braku oraz w okresie wiosennych roztopów istnieje możliwość wahania się poziomu wód podziemnych. Odległość dna studni chłonnych od stwierdzonego występowania swobodnego zwierciadła wód wynosi ok. 0,4-0,6 m. Wody opadowe i roztopowe spełniają wymagania określone w § 21 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego.

Czy w tej sytuacji można udzielić pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie wód opadowych i roztopowych poprzez projektowany system rozsączania do ziemi?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX