Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 13 lutego 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy można wykonywać usługę transportową, polegającą na dowozie paliwa (ON - 500 litrów ) samochodem dostawczym z zamontowanym profesjonalnym atestowanym zbiornikiem na paliwo, dostarczając je do maszyn budowlanych kontrahenta, które pracują w tzw. szczerym polu?

Dwa podmioty mają podpisaną umowę o współpracy, mającą m.in. na celu ograniczenie kosztów produkcji i wykonywania prac budowlanych. Jeden z podmiotów dostarcza drugiemu podmiotowi paliwo ON (UN1202) w ilości 500 litrów do jego maszyn budowlanych. Podmiot, który dostarcza paliwo ma w KRS zgłoszoną działalność świadczenia usług transportowych. Podmiot, który dostarcza paliwo do powyższych maszyn budowlanych nie sprzedaje tego paliwa, ponieważ paliwo jest własnością drugiego podmiotu (właściciela maszyn). Podmiot odbierający paliwo rozlicza się z dostarczającym na zasadzie kompensaty środków. Podmiot dostarczający chce wystawiać fakturę tylko i wyłącznie na usługę transportową czyli dowóz paliwa.

Mając na uwadze przepisy regulujące przewóz towarów niebezpiecznych a w szczególności Ustawę z 19.08.2011 r. (Dz.U. Nr 227 poz.1367 ze zm.), Oświadczenie rządowe z 28.05.2013 r w sprawie wejścia w życie zmian do załączników A i B Umowy europejskiej dotyczącej przewozu drogowego towarów niebezpiecznych ADR; mamy podstawy sądzić, że możliwe jest wykonywanie takiej usługi dowozu paliwa, a tym samym fakturowania współpracującego podmiotu, ale chcemy mieć pewność, że w świetle obowiązujących przepisów karno-skarbowych nie popełniamy żadnego wykroczenia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?