Czy można rozwiązać umowę z pracownikiem, który po powrocie z urlopu bezpłatnego nie przeszedł pozytywnie badań okresowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Borysewicz Anna
Odpowiedzi udzielono: 27 marca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik zatrudniony na czas nieokreślony uległ ciężkiemu wypadkowi drogowemu niezwiązanemu z pracą i od 1.06.2014 r. do 25.09.2015 r. przebywał na L-4 i świadczeniu rehabilitacyjnym. Ponieważ po wypadku nie powrócił do zdrowia, to pracodawca wyraził zgodę na urlop bezpłatny w okresie od 26.09.2015 r. do 30.09.2018 r. Jednak przebywanie w zatrudnieniu utrudnia pracownikowi dochodzenie roszczeń od sprawcy wypadku oraz uzyskanie świadczeń rentowych. Pracownik złożył więc do pracodawcy wniosek o skrócenie urlopu bezpłatnego i powrót do pracy od 3.04.2018 r. Nie ukrywa, że z dużym prawdopodobieństwem lekarz medycyny pracy nie wyrazi zgody na zatrudnienie na dotychczasowym stanowisku (prowadzenie samochodu służbowego, praca na wysokościach, kontrola paliw w terenie) i liczy na rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn zdrowotnych. Pracodawca wyraża zgodę na skrócenie urlopu bezpłatnego.

Czy w dniu powrotu do pracy pracownika należy skierować na badania kontrolne, czy okresowe, które straciły ważność?

Czy w przypadku negatywnego orzeczenia lekarskiego, gdy pracodawca nie ma innych wolnych stanowisk pracy, musi podjąć decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę w trybie art. 30 § 1 pkt 2 k.p.?

Od jakiego terminu liczyć okres wypowiedzenia, jeśli pracownik dostarczy orzeczenie lekarskie o niezdolności do pracy w pierwszym dniu po zakończeniu urlopu bezpłatnego, czyli 3.04.2018 r.?

Czy w dniu 3.04.2018 r. można wręczyć pracownikowi wypowiedzenie i udzielić zaległych urlopów wypoczynkowych i czy wypowiedzenie rozpocznie bieg od 1 maja?

Czy po wykorzystaniu zaległego urlopu wypoczynkowego można zwolnić pracownika ze świadczenia pracy?

Czy pracownika można skierować na urlop wypoczynkowy, skoro nie może świadczyć pracy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX