Czy można rozpatrzeć wniosek o zmianę lasu na użytek rolny celem budowy sieci energetycznej, jeżeli nie został on złożony przez właściciela gruntu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 10 października 2013 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do starosty wpłynął wniosek przedsiębiorstwa energetycznego o dokonanie na podstawie art. 13 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59, z późn. zm.) - dalej u.l. zmiany kategorii gruntu z lasu na użytek rolny. Powodem wyłączenia, jaki podaje wnioskodawca, jest budowa napowietrznej dwutorowej linii energetycznej 400 kV budowanej w ramach transeuropejskiej sieci energetycznej. Wniosek dotyczy kilku miejsc, w których mają zostać wykonane słupy energetyczne. Powierzchnia pod jeden słup to ok. 150 m2.

Czy wniosek może być rozpatrywany, mimo że nie został złożony przez właściciela lasu?

Czy opisaną potrzebę można zakwalifikować jako szczególnie uzasadnioną?

Czy można ją zakwalifikować jako potrzebę właściciela lasu (działka dalej pozostanie własnością rolnika, nie jest i prawdopodobnie nie będzie dzierżawiona ani kupiona przez inwestora)?

Zakładając, iż wniosek nie może być rozpoznany w ogóle lub pozytywnie przez starostę, czy istnieje możliwość wybudowania słupa na terenie sklasyfikowanym jako las?

Czy opisywana sytuacja klasyfikuje się pod wyłączenie gruntów z produkcji leśnej, o którym mowa w ustawie z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266, z późn. zm.) - dalej u.o.g.r.l.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX