Czy można przyznać świadczenia rodzinne, wychowawcze oraz fundusz alimentacyjny kuzynce dotychczasowej świadeniobiorczyni, która nie przeznaczała świadczeń na potrzeby dziecka?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 28 września 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W dniu 30.08.2017 r. kuzynka świadczeniobiorczyni, pobierającej świadczenia rodzinne, wychowawcze oraz fundusz alimentacyjny, zgłosiła, że 17-letni syn ww. od 20.07.2017 r. przebywał pod opieką babci, a od 23.08.2017 r. przebywa pod jej opieką. Oświadczyła również pod odpowiedzialnością karną, że pobrane za lipiec i sierpień świadczenia nie zostały przeznaczone na potrzeby dziecka. Ponadto zwróciła się do sądu o ustanowienie jej rodziną zastępczą dla ww. 17-latka. Tut. organ wystąpił więc do ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie u kuzynki świadczeniobiorczyni wywiadu środowiskowego w celu ustalenia czy małoletni faktycznie przebywa pod jej opieką. Z przeprowadzonego wywiadu wynika, że 17-latek faktycznie przebywa u swojej ciotki od 22.08.2017 r. i ww. sprawuje nad nim opiekę. Jednocześnie do świadczeniobiorczyni wysłano wezwanie do złożenia wyjaśnień. Ze złożonych wyjaśnień wynika, że klientka zostawiła syna pod opieką babci, która nie chciała środków na jego utrzymanie. Jej syn natomiast sam zdecydował o zamieszkaniu u jej kuzynki, która również nie zwróciła się do niej o środki na jego utrzymanie. Klientka oświadczyła, że spłaca w ratach dług syna - ok. 2 tys. zł oraz opłaca drogi telefon syna. Ponadto twierdzi, że syn nie chce przebywać z nią i jej mężem, którzy obecnie musieli opuścić dotychczasowe miejsce zamieszkania.

Czy w takiej sytuacji należą się klientce świadczenia?

Czy należy uchylić przyznające je decyzje i żądać zwrotu świadczeń?

Ponadto klientka złożyła wnioski na nowy okres, mimo że nie przebywa na terenie tut. gminy i podaje tylko adres korespondencyjny.

Czy w takim przypadku przyznać świadczenia?

Czy przekazać wnioski według właściwości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX