Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 10 grudnia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy można przyznać świadczenia rodzinne na dziecko, które wcześniej było u ojca i na to dziecko były zasądzone alimenty od matki, a następnie postanowieniem sądu zostało zmienione miejsce pobytu dziecka przy matce?

Wnioskodawczyni złożyła wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego na 3 dzieci, które wchodzą w skład rodziny. Kobieta obecnie jest w drugim związku małżeńskim. Z obecnego małżeństwa jest jedno wspólne dziecko. Z poprzedniego związku kobieta miała 3 dzieci z czego w trakcie rozwodu w 2013 r. postanowieniem sadu wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dwoma starczymi synami powierzono byłemu mężowi, a wykonywanie władzy rodzicielskiej nad najmłodszym dzieckiem powierzono matce. Matka miała płacić alimenty na 2 synów, natomiast ojciec na jedną córkę. Następnie postanowieniem z czerwca 2016 r. sąd zmienił wyrok rozwodowy w przedmiocie wykonywanej władzy rodzicielskie i sposobie jej wykonywania nad jednym synem, gdzie sąd uchylił ograniczenie władzy rodzicielskiej matce nad małoletnim synem polegające na decydowaniu w sprawach zdrowotnych, nauki oraz wszystkich spraw dotyczących małoletniego syna, który wcześniej był u ojca. Sąd ustalił miejsce pobytu syna w miejscu zamieszkania matki – wnioskodawczyni. W postanowieniu nie ma wzmianki o zniesieniu obowiązku alimentacyjnego ani nie ma zasądzanych alimentów na syna od ojca, czyli od byłego męża.

Czy w takim przepadku należy przyznać zasiłek rodzinny na dziecko z poprzedniego małżeństwa?

Rodzina obecnie składa się z 5 osób. Wnioskodawczyni-matka dzieci, jej mąż, z którym mają najmłodsze dziecko wspólne oraz dziecko z poprzedniego małżeństwa, które od początku było przy matce i na które są zasądzone alimenty oraz syn, na którego matka miała płacić zasądzone alimenty, ale obecnie jest u niej bez alimentów od ojca, czyli byłego męża. Syn nie ma zasądzonych alimentów od ojca, ale wychowuję się w pełnej rodzinie. Kobieta jest w związku małżeńskim.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?