Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2019 r.
Autor odpowiedzi: Sabuda Anna
Odpowiedzi udzielono: 11 października 2018 r.

PYTANIE

Strona rozwódka we wrześniu 2018 r. złożyła wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego i świadczenia wychowawczego na okres 2017/2018 na bliźnięta. W aktach urodzenia dzieci figuruje jako ich ojciec były mąż strony (dzieci urodziły się do 300 dni po rozwodzie - domniemanie ojcostwa). Strona twierdzi, iż ojcem jej dzieci jest jej obecny partner, natomiast w sądzie został przez nią złożony wniosek o zaprzeczenie ojcostwa byłego męża. W takiej sytuacji, stronie nie można przyznać ww. świadczeń, bo nie ma zasądzonych alimentów od byłego męża i nie będzie ich miała. Strona nie może podać do składu rodziny obecnego partnera, gdyż w świetle dokumentów nie jest ojcem jej dzieci.

Jak należy postąpić w tej sytuacji?

Czy można zawiesić postępowanie w sprawie do czasu zakończenia sprawy w sądzie i potem cofnąć się z ustaleniem uprawnień strony do września, czy też wyznaczyć termin (30 dni - za krótki) na dostarczenie dokumentów?

Czy celowe byłoby, żeby strona już teraz we wniosku w składzie rodziny ujęła obecnego partnera, z którym, jak twierdzi, wychowuje swoje dzieci?

Czy należy wydać decyzję odmowną, a powinna ona złożyć kolejny wniosek dopiero po ustaleniu faktycznego ojca dzieci?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?