Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2006 r.
Autor odpowiedzi: Brzeziński Artur
Odpowiedzi udzielono: 7 marca 2005 r.

PYTANIE

Dnia 1 grudnia 2003 r. firma dokonuje zakupu nieruchomości, stanowiącą działkę gruntową zabudowaną budynkiem użytkowym o powierzchni 120 m2 parterowym częściowo podpiwniczonym, ścianach o konstrukcji drewnianej szkieletowej systemu kanadyjskiego.

Z dokumentacji przekazanej przez sprzedającego wynika, że budynek o którym wyżej był samowolą budowlaną. Zgłoszenia do użytkowania obiektu budowlanego dokonano 29 czerwca 1994 r. Kupujący dysponuje potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia do użytkowania obiektu budowlanego, wystawionym przez właściwego miejscowo burmistrza miasta i gminy, w którym w punkcie 6 nałożone są kary z tytułu popełnionej samowoli budowlanej.

Nie ma natomiast żadnego oficjalnego dokumentu stwierdzającego jednoznacznie moment oddania do użytkowanie, bo należy tu wspomnieć, że budynek ten był wcześniej również wykorzystywany w celu prowadzonej działalności gospodarczej.

Czy w takiej sytuacji możemy przyjąć indywidualną stawkę amortyzacji. Jak należy przyjąć rodzaj budynku według Klasyfikacji Środków Trwałych. Czy protokół stwierdzający od kiedy budynek jest wykorzystywany sporządzony przez wcześniejszego właściciela, który dokonywał budowy, będzie wystarczającym dokumentem do uznania go jako używany.

Firma nie posiada służb technicznych.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?