Czy można przenieść decyzję tylko dla części jednej działki budowlanej składającej się z 2 nieruchomości gruntowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 9 sierpnia 2022 r.
Autor odpowiedzi: Mackiewicz Marta
Odpowiedzi udzielono: 1 kwietnia 2020 r.

PYTANIE

Czy jest możliwość przeniesienia pozwolenia na budowę (dalej PnB) w części, w przypadku gdy po ewentualnym dokonaniu takiej cesji zaistnieje sytuacja, iż obiekt budowlany będzie usytuowany niezgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r. poz. 1065) – dalej r.w.t.?

Inwestor uzyskał PnB dla kilku budynków jednorodzinnych położonych na dwóch odrębnych działkach budowlanych. Budynki między granicą obu działek zostały usytuowane w odległości 3 m od niej (pełne ściany, częściowo z luksferami). Dalej inwestor wystąpił o zmianę PnB - w miejsce luksferów planował wstawić okna, powołując się na definicję działki budowlanej w brzmieniu, że 2 pierwotne nieruchomości stanowią jedną działkę budowlaną składającą się z 2 działek geodezyjnych, a więc konieczność zachowania odległości 4 m od granicy nie obowiązuje w tym przypadku. Organ odmówił zatwierdzenia projektu, argumentując, że można by taką definicję przyjąć pod warunkiem, że obie nieruchomości będą w 1 księdze wieczystej, co wynika z legalnej definicji nieruchomości gruntowej (ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2019 r. poz. 1145) - dalej k.c.). Po odwołaniu, organ nadrzędny zatwierdził zmianę, ale tylko dlatego, że inwestor przepisał obie nieruchomości do 1 księgi wieczystej. Obecnie inwestor chce dokonać przeniesienia w części - tym samym niejako dzieląc pierwotne PnB. Po częściowym przeniesieniu decyzji będzie ona funkcjonowała jako osobny twór, a budynki będą stały niezgodnie z r.w.t. - ściana z otworem okiennym znajdzie się w odległości 3 m od granicy.

Czy organ nie powinien odmówić przeniesienia PnB, gdyż po uwzględnieniu wniosku, położenie budynków pozostanie w kolizji z normami prawa (r.w.t.)?

Czy nie jest to niejako obejście przepisu zawartego w § 12 ust. 1 r.w.t.?

Zaznaczyć należy, że obie działki gruntu - zgodnie z danymi zawartymi w księdze wieczystej stanowią nadal 1 działkę budowlaną.

Czy po przeniesieniu decyzji w części nie będą niejako stanowić 2 odrębnych działek - czy można przenieść decyzję tylko dla części jednej działki budowlanej składającej się z 2 nieruchomości gruntowych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX