Czy można pozytywnie rozpatrzyć spodziewany kolejny wniosek w sprawie wydobycia kopaliny na obszarze chronionego krajobrazu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 10 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Król Lidia
Odpowiedzi udzielono: 26 lutego 2014 r.

PYTANIE

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, do potencjalnie mogących oddziaływać zalicza się na podstawie § 3 ust. 1 pkt 40 lit. a wydobywanie kopalin metodą odkrywkową bez względu na powierzchnię na obszarach objętych formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-5, 8 i 9 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

Stosownie do art. 72 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko - dalej u.o.o.ś., wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach następuje przed uzyskaniem koncesji na poszukiwanie lub rozpoznawanie kompleksu podziemnego składowania dwutlenku węgla, koncesji na wydobywanie kopalin ze złóż, koncesji na podziemne bezzbiornikowe magazynowanie substancji, koncesji na podziemne składowanie odpadów oraz koncesji na podziemne składowanie dwutlenku węgla - udzielanych na podstawie ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze - dalej pr. geol.

Do starosty wpłynął wniosek o zatwierdzenie projektu robót geologicznych związanych z rozpoznaniem złoża kruszywa na powierzchni 1,3 ha usytuowanej w obszarze Natura 2000 oraz obszarze chronionego krajobrazu. Obowiązujące obecnie pr. geol. nie przewiduje wydawania koncesji na poszukiwanie kopalin nieobjętych własnością górniczą, a jedynie zatwierdzenia w drodze decyzji projektu robót geologicznych.

Czy w tej sytuacji decyzja środowiskowa jest wymagana?

Teren objęty projektem robót położony jest w obszarze chronionego krajobrazu, na którym obowiązują następujące zakazy: realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu przepisów u.o.o.ś (nie dotyczy realizacji przedsięwzięć, dla których przeprowadzona ocena oddziaływania na środowisko wykazała brak znacząco negatywnego wpływu na ochronę przyrody obszaru chronionego krajobrazu.), wydobywania do celów gospodarczych skał, a także minerałów oraz wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu.

Czy w tej sytuacji można pozytywnie rozpatrzyć spodziewany kolejny wniosek w sprawie wydobycia kopaliny?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX