Czy można odstąpić od wymogu posiadania pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie do kanalizacji innego podmiotu ścieków z samoobsługowej myjni samochodowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Skowysz Aleksandra
Odpowiedzi udzielono: 22 lutego 2016 r.

PYTANIE

Wnioskodawca zwrócił się do starosty z wnioskiem o wydanie opinii o braku potrzeby uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie do kanalizacji innego podmiotu ścieków powstających w myjni samochodowej bezdotykowej. Wnioskodawca przedłożył opinię producenta myjni oraz środków używanych do mycia, który zaręcza, że środki chemiczne dostarczane przez niego nie zawierają substancji niekorzystnie wpływających na stan wód i gleby, w tym substancji toksycznych, chloroorganicznych, cyjanoorganicznych, rakotwórczych, mutagennych, metali i ich związków. Według oświadczenia producenta ścieki powstające w samoobsługowej myjni samochodowej nie zawierają substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego. Związki powierzchniowo czynne zawarte w środkach myjących zdaniem producenta spełniają kryteria biodegradowalności zgodnie z obowiązującymi przepisami krajowymi oraz europejskimi i są klasyfikowane jako łatwo biodegradowalne, ich rozkład jest stosunkowo szybki i całkowity, zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 648/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie detergentów.

Czy w takiej sytuacji można odstąpić od konieczności posiadania przez zainteresowanego pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie ścieków z przedmiotowej myjni samochodowej samoobsługowej do kanalizacji innego podmiotu?

W opinii urzędu, z uwagi na fakt, iż w myjni odbywać się będzie czyszczenie pojazdów samochodowych z silnikami spalinowymi, w ściekach mogą pojawić się również inne substancje, które nie są dostarczane przez obsługującego myjnię, np. węglowodory ropopochodne.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX